Jak prowadzić salon kosmetyczny?

4 kroki, aby zacząć prowadzić salon kosmetyczny

Jak prowadzić salon kosmetyczny? Od czego zacząć planowanie biznesu? To najczęstsze pytania, z którymi spotykam się pracując z ludźmi z naszej branży. Ten materiał przyda się osobom, które są na początku tej drogi i dopiero planują swój biznes, jak również dla tych, którzy chcą wejść na poziom wyżej.

1. Predyspozycje zawodowe. Co potrafię robić jako właściciel?

Na rynku najczęściej spotykam się z dwoma modelami:

 •  Nie masz doświadczenia lub jest ono niewielkie. Nie masz bazy klientów, ale sytuacja pozwala Ci na założenie salonu.
 • Jesteś na rynku trochę czasu, masz bazę klientów, którzy do Ciebie wracają. Dlatego postanawiasz to wykorzystać i otworzyć coś swojego. 

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić aby prowadzić salon kosmetyczny, jest odpowiedź na pytania:

 • Jakie są moje mocne i słabe strony?
 • Co umiem robić?
 • Czy jest jakaś usługa, w której jestem absolutnie pewna swoich umiejętności?
 • W czym jestem fenomenalna?
 • W czym jestem tak dobra, że klient wróci do mnie po tę usługę? 

Znaczna większość salonów oferuje to samo, te same usługi. Czy chcesz być jednym z wielu salonów, które konkurują ze sobą robiąc to samo? Czy chcesz być inna?

Zastanawiając się nad swoją wyjątkowością i nad tym, jak prowadzić salon kosmetyczny, aby osiągnąć sukces, będzie Ci łatwiej wejść w rynek, a sam marketing będzie tańszy i prostszy. 

Przykład

Specjalizujesz się jako kosmetolog w cerach naczynkowych, a cała Twoja oferta jest skomponowana właśnie pod ten problem. Jaki jest efekt? Dzięki temu wiesz, kogo szukasz, masz dokładnie określoną grupę docelową, rozwiązujesz konkretny problem. A w oczach klientów jesteś uważana, że specjalistę w swojej dziedzinie. 

Zaczynając prowadzić swoją firmę, samemu lub z mała pomocą to początkowo biznes będzie opierał się na Twoich umiejętnościach. Dlatego zastanów się co lubisz robić i w czym jesteś dobra. Jeśli masz z tym kłopot, to warto jest się doszkolić w danej dziedzinie i być specjalistą, a nie kimś od wszystkiego. 

2. Analiza demograficzna

 • Gdzie jestem?
 • Jakich mam klientów?
 • Jakie problemy chce rozwiązywać?
 • Jaki jest rynek?
 • Jakie ceny i usługi ma konkurencja?
 • Gdzie najbliżej są salony, z którymi mogę konkurować?

Na podstawie tych elementów jesteś w stanie zaplanować i już na wczesnym etapie ocenić, w którą mniej więcej stronę powinnaś iść. Jeśli połączymy znajomość rynku – czyli obecnej konkurencji, ze znajomością demografii – czyli odpowiedziami na pytania powyżej i dodasz do tego swoją specyfikację i umiejętności… To otrzymamy pogląd na to co, możesz zrobić i jak może wyglądać Twój biznes. 

3. Kim jest moja konkurencja?

Kolejnym kokiem jest porównanie siebie z potencjalnymi konkurentami. Musisz pamiętać, że jeżeli wchodzisz na rynek, na którym Cię wcześniej nie było – to jako usługodawca będziesz porównywana z innymi salonami. Dlatego jeśli klient szuka usługi o będzie porównywać wszystkie salony, łącznie z Twoim. 

Warto jest poświęcić czas na zrobienie researchu rynku, aby zobaczyć, jak wygląda Twoja konkurencja. 

 • Pójdź do takiego salonu, skorzystaj z usługi. Zobacz jak wygląda obsługa klienta i jak przebiega zabieg. 
 • Na jakim poziomie prowadzony jest marketing? Czy mają social media? Jak wygląda strona? Czy mają dobre logo?

4. Spójna całość

Jeśli oczekujesz, że klient będzie Ci płacić więcej niż rynek, to wszystko co robisz, musi być spójne. To jak jesteś widoczna w oczach klienta, w jaki sposób Cię postrzega – logo, branding, kolorystyka, social media, wygląd salonu, wyposażenie, ceny, produkty. 

Zawsze wychodzimy od:

 • Produktu: co chcę oferować i na jakim poziomie?
 • Strategii: w jaki sposób chce to podać?
 • Taktyki: jakie działania podejmę, żeby było to możliwe?

To, o czym mówię to nic innego, jak sprawienie w percepcji klienta, aby zawsze, gdy ma styczność z Twoją marką – podświadomie tworzył obraz, który sklejony w całość, będzie dawał Twój salon.

Wracając do przykładu naczynek – klient wchodząc na Twoją stronę, widząc jakościowe logo, treści, social media, już wie, że nie będzie to najtańszy zabieg – ale z pewnością wykonany profesjonalnie.

Potraktuj to również jako narzędzie, które będzie odsiewać nie-klientów. Osoby, które mają inny problem niż ten, w którym się specjalizujesz, czy po prostu nie stać ich na twoje zabiegi. Wchodząc na Twoją stronę będą wiedziały, że nie warto zawracać Ci głowy.

Jak to wygląda w praktyce? 

Prawdopodobnie często jesteś w trasie. Podejrzewam, że zdarzyło Ci się jeść w McDonald’s. Jaka jest ich przewaga na rynku? Według mnie opierają się na tym , że wiem:

 • Co mi smakuje, a co nie,
 • ile pieniędzy i czasu potrzebuje.

Jeżeli jestem w trasie i muszę zjeść, a do wyboru mam sprawdzone miejsce, w którym nigdy się nie zatrułem i jakąś nieznaną mi restaurację – wybiorę pewniaka. Dlatego wolę wybrać McDonald’s, chociaż ich jakość nie jest najwyższa, to wartość, którą oferują jest dla mnie zrozumiała i wybieram ją świadomie. 

Przełóż dokładnie ten sam mechanizm na swój biznes. Absolutnie pierwszym krokiem, od którego bym zaczął jest zastanowienie się: dlaczego ludzie mają wybrać właśnie mnie i mój salon? Tym samym dasz sobie odpowiedź na to, czym się wyróżnisz. 

Podsumowanie

Nie idź bardzo szeroko. Odpuść trochę pęd edukacyjny: muszę zrobić to szkolenie i tamto, mieć tyle produktów i tyle urządzeń. Aby rozwinąć biznes skup się na specjalizacji, która w pewnym sensie jest dużo tańsza i bardziej efektywna czasowo. Ponieważ zamiast iść na 5 szkoleń na poziomie podstawowym, niewątpliwie lepiej wybrać 5 szkoleń w jednym wąskim segmencie. Dzięki temu bardzo szybko urośniesz do rangi specjalisty, a tym samym wyróżnisz się na rynku. 

Reasumując – każdy z nas lubi korzystać z usług specjalisty, czyli osoby, która zna się na tym co robi. 

Obserwując naszą branżę widzę, że cała masa osób łapie się za te same narzędzia, usługi, szkolenia. Zdecydowanie narasta trend na PMU. W związku z tym jestem jednym z kilkudziesięciu salonów na rynku. Z pewnością, wymaga to sporo odwagi. Ale z drugiej strony jest to najszybszy i najtańszy sposób na to, żeby wybić się na rynku. 

Podsumowując, zacznij od: 

 • Klienta i jego potrzeb,
 • zabiegów,
 • siebie – dla kogo jesteś, a dla kogo nie chcesz być?

Traf w niszę i stań się jedynym salonem kosmetycznym, który specjalizuje się danym problemie. Zbuduj swój biznes i wybij się na rynku. 

Trzymam za Ciebie kciuki. 

Ponieważ SPAtoBIZNES. życzę Ci wSPAniałego biznesu. 

<KLIKNIJ> do materiału video, o którym dzisiaj mowa.

Co możesz zrobić dziś, żeby jutro prowadzić lepszy biznes? 

Pomyśl o sprzedaży!

ZACZNIJ DZIAŁAĆ!

Zdobywaj nowych klientów, zwiększaj obroty swojego biznesu!

Wskazówki? Bardzo proszę:

 1. Śledź mnie na YouTube i blogu, gdzie znajdziesz więcej treści, które pomogą Ci prowadzić rentowny biznes.
 2. Odbierz dostęp do trzech merytorycznych materiałów video o sprzedaży w salonie <KLIKNIJ>
 3. Umów się na bezpłatną konsultację 1 na 1 i porozmawiajmy o Twoim biznesie <KLIKNIJ>

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *